Do końca lat dziewięćdziesiątych na blaty kuchenne mieliśmy na naszym rynku do wyboru głównie granity i marmury, nie biorąc pod uwagę sztucznych konglomeratów marmurowych. Oczywiście granity i skały o podobnym składzie jak najbardziej spełniają wymogi okładzin zalecanych na blaty, natomiast marmury i inne skały wapienne nie. Marmurów nie zaleca się głównie dlatego, że są wapieniami ,a jak wiemy wapień boi się przede wszystkim wszechobecnych w kuchni kwasów.

Zdarzało się, że klient albo architekt upatrzył sobie na blaty beżowy marmur, albo co gorsza biały, bo bardzo mu pasował do wystroju kuchni. Ściągał na siebie mnóstwo kłopotów z tym związanych, albo plamiły się bez końca albo traciły poler po każdym zetknięciu się z jakimkolwiek artykułem spożywczym o kwaśnym odczynie.

Z początkiem nowego tysiąclecia powstała możliwość stosowania nowych materiałów dedykowanych przede wszystkim na blaty kuchenne tzw. konglomeratów kwarcytowych. Materiały te charakteryzują się wysoką odpornością na plamy i kwasy, ich dodatkową zaletą jest fakt, że mają ciekawą kolorystykę. Mono kolory raczej nie występują w przyrodzie, a zwłaszcza w granitach. W przypadku sztucznych kwarcytów możemy sobie bez problemu urządzać kuchnię zarówno śnieżnobiałą jak i pomarańczową czy w jasnym beżu, albo pistacjową. Dzięki tym materiałom możemy spokojnie korzystać z naszej wymarzonej kuchni, oczywiście jeśli nie zapomnimy ich fachowo i właściwym środkiem zabezpieczyć przed plamami. Są to impregnaty o bardzo wysokim stopniu wchłaniania przez kwarcyty. Nie mogą to być tradycyjne impregnaty i emulsje stosowane do zabezpieczania kamienia naturalnego ponieważ nie zostaną wchłonięte, zostaną na powierzchni i często jest je bardzo trudno usunąć.

UWAGA!!! Kwarcyty nie lubią wysokich temperatur (powyżej 180-2000C) - dotyczy to głównie kuchni gazowych z otwartym palnikiem.

Życzymy przyjemnego użytkowania.
FIRMA LERMAN STONE

Powrót do nowości