Na elewację tak naprawdę nadają się wszystkie kamienie. Powinny spełniać tylko jeden podstawowy warunek - MUSZĄ BYĆ MROZOODPORNE. Poza tym reszta nie jest już taka prosta. Dlatego, że kamień montowany na elewacji powyżej trzech metrów wysokości ZGODNIE Z PRZEPISAMI PRAWA BUDOWLANEGO nie może być klejony na kleje, a jeśli nie klejony to kotwiony.

Aby kamień np. granit został zakotwiony na elewacji musi posiadać odpowiednie parametry techniczne poparte certyfikowanymi badaniami odpowiednich jednostek laboratoryjnych uprawnionych do przeprowadzania takich badań. Do tej operacji musi być odpowiednio zaprojektowana ściana, która będzie zdolna do przeniesienia wszystkich występujących w takim przypadku naprężeń.

Kotwiony kamień wymaga odpowiednich zawiesi – kotew które również powinny być starannie zaprojektowane biorąc pod uwagę wszystkie możliwe oraz "niemożliwe" siły występujące w takich przypadkach. Podstawowe siły które mogą występować na elewacji to:

  • siła wyrywania kotew z muru
  • siła ścinania kotew

Obie te siły wywołane są ciężarem płyt kamiennych zastosowanych na elewacji:

  • siła parcia
  • siła ssania

Te siły są wywołane wiatrem oraz jego zawirowaniami występującymi między budynkami.

Jeżeli natomiast okaże się że ściana na której mamy zawiesić np. granit na kotwach nie spełnia wymogów to musimy zaprojektować dodatkową pod konstrukcję aby przyspawać lub przykręcić do niej kotwy na których to dopiero zostaną zamocowane płyty granitowe.

Zastosowanie kamienia naturalnego na elewacji wiąże się z różnymi zjawiskami zachodzącymi na jej powierzchni zależnie od tego, z jakiego materiału została zbudowana.

W przypadku zastosowania na elewacji piaskowca musimy się liczyć z występowaniem na nim po jakimś czasie np. 10 lat zjawiska porastania glonów ewentualnie co najmniej po 30 latach zjawiska patynowania. Oczywiście obowiązkowo piaskowiec na elewacji powinien być zaimpregnowany i to bardzo dobrym głęboko penetrującym impregnatem, aby w przypadku jego zabrudzenia Lub pomalowania farba nie wsiąkła głęboko.

W naszej szerokości geograficznej najrzadziej stosowanym materiałem na elewację jest marmur. Wynika to z faktu że marmury szybko tracą poler i stają się mało atrakcyjne pod względem wizualnym.

Kiedy na elewacji zastosujemy granit, bazalt albo kwarcyt to mamy o wiele mniej kłopotów i zagrożeń. Nie zwalnia nas to jednak z wykonania impregnacji jak w przypadku piaskowca czy marmuru.

Jeżeli chodzi o najnowszy materiał na elewację tzn. DEKTON, to postępujemy podobnie co prawda producent nie zaleca impregnacji ale ja jednak wykonałbym ją np. dobrym sprawdzonym impregnatem do gresu.

Powrót do nowości